Prezydent Kaczyński porównał siebie do izraelskiego premiera Ariela Szarona

 7 – KN1.C1 – Żydowska Agencja JTA: Polska jednym z największych przyjaciół Izraela

12.02.2006.
Polska jest dziś jednym z największych przyjaciół Izraela i nowy prawicowy rząd RP kontynuuje politykę w tym duchu, prowadzoną przez wszystkie poprzednie rządy po upadku komunizmu – stwierdza amerykański komentator Tad Taube w serwisie działającej w USA żydowskiej agencji JTA.
.
Autor – urodzony w Polsce biznesmen z San Francisco – przypomina, że w ciągu ostatnich 15 lat przywódcy Polski wielokrotnie odwiedzali Izrael, prezydent Wałęsa w 1991 r. przeprosił za krzywdy Polaków wobec Żydów, a proamerykańskie po 1989 r. rządy RP popierały z reguły interesy Izraela na forum ONZ. Obecnie też Polska intensywnie współpracuje z Izraelem na polu wojskowości.
Dodaje też, że wbrew stereotypowym opiniom o „polskim antysemityzmie” problemy Izraela cieszą się wielkim zainteresowaniem na polskich uniwersytetach, a „rzadkie antyizraelskie demonstracje (w Polsce) są tak małe, że nie zwracają uwagi nawet lokalnych mediów”.
.
Od upadku komunizmu Polska – kraj, który Żydzi tak lubią nienawidzić – prowadzi konsekwentnie proamerykańską i proizraelską politykę” – ocenia Taube.
.
Prezydent Kaczyński – pisze Taube – porównał siebie do izraelskiego premiera Ariela Szarona,prawdopodobnie jako jedyny przywódca europejski„. Podkreśla też, że polski ambasador w Izraelu potępił terroryzm palestyński, co – jak pisze – „wywołało wrzaski oburzenia ze strony niektórych jego europejskich kolegów”.
.
Jak przypomina autor, Lech Kaczyński jeszcze jako minister sprawiedliwości w rządzie premiera Buzka (w latach 2000-2001) „przeforsował pełne ujawnienie masakry Żydów w Jedwabnem„, a później, jako burmistrz Warszawy, aktywnie poparł budowę Muzeum Historii Żydów Polskich w stolicy.
.
Żaden kraj w Europie nie jest dziś tak silnie proamerykański i zarazem proizraelski jak Polska. Rzecz jasna, Polacy zajmują takie stanowisko częściowo dlatego, że uważają, iż leży to w ich narodowym interesie. Trudno byłoby jednak znaleźć zdrowszą bazę dla przyjaznego partnerstwa” – konkluduje Tad Taube.
.
PAP/Prawy.pl, BeMA
http://www.polskiejutro.com/art/n.php?p=16512
Również: .Forum Żydów Polskich”: http://fzp.jewish.org.pl/newarch.html
Także: .Gazeta Prawna. . 13 lutego 2006
http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34219,3160252.html
.
10.02.2006.
Prezydent Lech Kaczyński widzi możliwość współpracy ze środowiskiem reprezentowanym przez Komitet „Żydów Amerykańskich (AJC) i –  jak powiedział w piątek dziennikarzom w Waszyngtonie – „trochę obiecuje sobie po tej współpracy”.
W drugim dniu wizyty w USA Lech Kaczyński spotkał się z delegacją Komitetu, w tym z jego szefem Davidem A. Harrisem..
Jak poinformował prezydent, na spotkaniu poruszono problem ukazujących się w mediach, m.in. amerykańskich, informacji o „polskich obozach zagłady”.
.
Komitet „Żydów Amerykańskich wspierał Polskę w kampanii przeciwko takiemu fałszowaniu historii.
Mam bardzo dużo dobrej woli, jeżeli chodzi o dobre stosunki między Polską a Izraelem i Polską a narodem żydowskim. To środowisko (Żydów amerykańskich) ma również bardzo dobrą wolę. Myślę, że będą tego dobre skutki i dla Polski, i dla społeczności żydowskiej, i dla państwa Izrael” – powiedział Lech Kaczyński dziennikarzom.”
PAP/Prawy.pl, BeMa
___________
Boguchwała, A.D. 2 kwietnia 2010 r. – mgr inż. Józef Bizoń
___________
Przeniesiony i uaktualniono z:
http://www.propolonia.pl/blog-read2.php?bid=142&pid=2476
________
06.08.2011

Informacje o Józef Bizoń

jb.boguchwala@gmail.com
Galeria | Ten wpis został opublikowany w kategorii Józef Bizoń, Zasługi Lecha Kaczyńskiego. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.