72 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

– 72 ROCZNICA ZBRODNI  KATYŃSKIEJ

KOMUNIKAT Komitetu Pamięci Ofiar Stalinizmu.

3 kwietnia 2012 r. o godz. 17.00
spotkanie patriotyczne przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Stalinizmu we Wrocławiu przy ulicy Świdnickiej.

Ponieważ polskojęzyczne media nie podadzą informacji o tym DLATEGO PROSIMY O POWIADOMIENIE O TYM SPOTKANIU ŻYCZLIWE INSTYTUCJE I INTERNUTÓW.

Zbrodnia Katyńska jest symbolem martyrologii Polaków w stalinowskim Związku Radzieckim, ale podobnych obozów śmierci w tym kraju  było wiele, np. w Kuropatach, w Charkowie, Bykowni, Ostaszkowie, w setkach łagrów, więzień.

Tysiące bezimiennych zbiorowych i indywidualnych mogił pomordowanych rozsianych jest na całym terytorium Imperium Rosyjskiego. Po zakończeniu wojny w 1945 roku nie można się było doliczyć kilku milionów obywateli, którzy zginęli z głodu, zimna, chorób, nieludzkich warunków życia. Ale o doznanych zbrodniach i krzywdach  Polaków w PRL nie wolno było mówić.

Martyrologia Polaków była swoistym holokaustem Narodu Polskiego.

Dlatego od 22 lat miesiąc kwiecień obchodny jest przez Polaków, w kraju i za granica, jako Miesiąc Pamięci Narodowej. Także od 22 lat przed pierwszym w Polsce i na świecie Pomnikiem Ofiar Stalinizmu we Wrocławiu uroczystości odbywają się bez udziału oficjalnych przedstawicieli rządzących władz państwowych i samorządowych.

Spotkania patriotyczne odbywają się w tym Miesiącu także  w  innych miejscach upamiętniając martyrologię Narodu Polskiego.
Również  w tym miesiącu, 3 kwietnia (wtorek), w pierwszym w dniu rozpoczęcia wykonywania egzekucji na Polakach w Katyniu odbędzie się takie patriotyczne, pełne  refleksji i zadumy  spotkanie przed Pomnikiem Ofiar Stalinizmu, we Wrocławiu, przy ulicy Świdnickiej (  między Opera i Fosą).

Ponieważ polskojęzyczne media  nie podadzą informacji o tym DLATEGO PROSIMY O POWIADOMIENIE O TYM SPOTKANIU ŻYCZLIWE INSTYTUCJE  I  INTERNUTÓW.

— Komitet Pamięci Ofiar Stalinizmu   w Polsce, we Wrocławiu ( Leszek Skonka) —
—————————————————————————————————–
 Prosimy o upowszechnienie tego Apelu.
Komitet Pamięci Ofiar Stalinizmu w Polsce.

3 kwietnia przypada 72 Rocznica  Pierwszych Egzekucji na Polakach w Katyniu! Złóżmy Im Hołd i  Uczcijmy  Ich Pamięć !

Od wielu lat  Kwiecień jest  obchodzony  w Polsce jako Miesiąc Pamięci Narodowej.
W kwietniu 1988   powstał we Wrocławiu    Komitet dla Uczczenia  Ofiar Stalinizmu i budowy  pierwszego w  Polsce  i na świecie   Pomnika Pamięci Ofiar Stalinizmu.

Komitet  apeluje  do Rodaków w kraju i za granicą o postawach obywatelskich i patriotycznych o  uczczenie w dniu 3 kwietnia Ofiar zbrodni sowieckich na Polakach.

Dzień 3 kwietnia jest  72 rocznicą rozpoczęcia  wykonywania pierwszych egzekucji na Polakach w Katyniu. Katyń, Kuropaty, Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk… to tylko symboliczne miejsca  martyrologii Polaków na terytorium  ZSSR i PRL.

Tysiące grobów naszych nieszczęsnych Rodaków rozsianych po całym terytorium Związku radzieckiego jest do tej pory nieznanych.
Ginęli oni niewinnie, często w męczarniach,  na zesłaniu na „nieludzkiej ziemi”,  w łagrach, więzieniach, kopalniach, przy wyrębie lasów, z głodu, wycieńczenia ciężką pracą , z chorób, z tęsknoty za krajem, bliskimi; represjonowani za to tylko, że byli Polakami.

10 kwietnia  odbędą się także w kraju sterowane przez PiS uroczystości o wymowie politycznej poświęcone II-giej rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, dlatego wybraliśmy datę 3 kwietnia by w spokoju, zadumie  i powadze uczcić pamięć naszych zamordowanych Braci.

Uważamy, że w tym dniu należałoby zachować się godnie, patriotycznie, refleksyjnie, w zadumie, przypominać  i  nagłaśniać dzieje i tragiczne losy Ofiar   stalinowskiego systemu.
W tym celu dołączamy  teksty, fragmenty autentycznych wspomnień dotyczących martyrologii Polaków w Związku Radzieckim i w PRL.
Prosimy także  o organizowanie miejscowych , patriotycznych, refleksyjnych  spotkań w miejscach symbolizujących martyrologię Narodu i ewentualnie wykorzystanie podczas obywatelskiej zadumy  załączonych materiałów.

3 kwietnia zapraszamy o godz. 17 -tej ( wtorek) pod  Pomnik Ofiar Stalinizmu we Wrocławiu przy ul. Świdnickiej ( między Operą i Fosą) dla złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pamięci!

Komitet Pamięci Ofiar Stalinizmu (dr Leszek Skonka)

Komunikat ten jest do pobrania i rozsyłki również w wersji PDF – admin. JB.

https://jozefbizon.files.wordpress.com/2012/04/3-kwietnia-2012-72-rocznica-zbrodni-katyc584skiej.pdf

Informacje o Józef Bizoń

jb.boguchwala@gmail.com
Galeria | Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez przydziału. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.