16-18 grudnia 2016 r. – 10 rocznica operacji Chanuka w Pałacu Prezydenta RP

16-18 grudnia 2016 r. – 10 rocznica operacji „Chanuka w Pałacu Prezydenta RP”

Pod osłoną zadym z okazji 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. minęła niepostrzeżenie 9 rocznica uroczystego podpisania 13 grudnia 2007 r. Traktatu z Lizbony składającego Polskę do grobu. Drogę do tego lizbońskiego aktu otworzył stanem wojennym Wojciech Jaruzelski potępiany teraz w czambuł przez poświęcony (również i przez O. Tadeusza Rydzyka) niewdzięczny mu za to PiS. A przecież przy okazji tej lizbońskiej uroczystości medialnych przepychanek było co niemiara pomiędzy Tuskiem a Kaczyńskim w zakresie tego kto i iloma samolotami (jednym czy dwoma, razem czy osobno) ma się udać na tę lizbońską uroczystość.
https://jozefbizon.wordpress.com/2012/12/11/lizbonskie-tragiczne-13-grudnia-2007-r-o-tym-polakom-nie-wolno-zapomniec/
(czytaj też
https://jozefbizon.wordpress.com/2011/12/08/tragicznymi-rocznicami-13-grudnia-stoi-dla-narodu-polskiego/ )
Po tej uroczystości Lech Kaczyński odtrąbił w Sejmie RP wielki lizboński swój sukces przekonując posłów do wyrażenia zgody na ratyfikację tego traktatu – co też nastąpiło (ratyfikacja) 10 października 2009 r. przez Lecha Kaczyńskiego poległego (wg Macierewicza) pod Smoleńskiem 6 miesięcy później tj. 10.04.2010 r.
https://www.youtube.com/watch?v=-ca0jQbbw70
Zadymy z okazji pw. 35 rocznicy uskuteczniali KODziarze wygenerowani przez PiS rozróbą o Trybunał Konstytucyjny. Wszak trzeba pamiętać, że bez tego wygenerowania KOD-u mogłoby nie daj Boże urwać się wahadło – raz PiS, raz PO (lub pod innym wcieleniem). Teraz wahadło jest już bezpieczne – i o to w tym wszystkim chodziło. Pamiętać też trzeba, że w Knesecie też są frakcje wzajemnie się zwalczające, jednakże na użytek dobra Izraela.
W tym całym robionym tumulcie niknie też historyczne – na miarę tysiąclecia Polski – kunsztowne wprowadzenie w 2006 r. żydowskiej Chanuki do Pałacu Prezydenta RP.
Zatem PiS, PO wraz z Nowoczesną i KOD-em (a i inni też), każdego 13 grudnia, a już szczególnie w okrągłe rocznice, powinni hucznie czcić kolejne rocznica (koniecznie z błogosławieństwem przez tych co trzeba ) podpisania Traktatu z Lizbony, a 17 grudnia (lub też 18 grudnia) kolejne rocznice wprowadzenia Chanuki do Pałacu Prezydenta RP. Dziwnym trafem (a może i nie dziwnym) tego nie czynią a szkoda.
Poniżej mamy zobrazowany (jest to fragment z treści zawartych pod https://jozefbizon.wordpress.com/kor-batory-inni/ ) sposób przeprowadzenia operacji „Chanuka w Pałacu Prezydenta RP”.
Podawane tam linki (z 2011 r.) wiodą tam teraz do osiągnięć Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jednakże z drugiej strony może to i dobrze, bo A. Duda kontynuuje wraz z PiS politykę Lecha Kaczyńskiego (co też i zapowiedział jako kandydat) wraz z kontynuacją przez Niego i PiS pokazanych poniżej metod jej realizacji ku uciesze i zadowoleniu ich wywiedzionego w maliny elektoratu.
Zaś tym co powiadają, że odzyskaliśmy wolność, suwerenność i niepodległość, a i w kościołach śpiewają „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” dedykuję jakże aktualny wiersz Marii Konopnickiej „Wolny najmita” (w zakończeniu artykułu)
————–
.
16 grudnia 2006 r. [sobota – szabat]
.
Prezydent Lech Kaczyński wraz ze swą żoną Marią bierze udział w obchodach 25 rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach.
.
Uczestniczy we Mszy Świętej koncelebrowanej przez abp Józefa Michalika i abp Damiana Zimonia w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Spotyka się z wdowami i sierotami pomordowanych górników. Potem pod pomnikiem  wygłasza płomienną mowę – nawiązuje przy tym do stanu wojennego roku 1981. Wręcza osobom dotkniętym pacyfikacją kopalni „Wujek” przyznane odznaczenia. Dzień wcześniej [15.12.2006 r.]  nadał ordery osobom zasłużonym na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
– więcej źródło:
http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok-2006/art,150,814,obchody-25-rocznicy-pacyfikacji-kopalni-wujek.html
.
Galeria zdjęć [
część prezentowanych niżej] z tej uroczystości:
http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-galerii/rok-2006/galeria,138.htmlv

.
.
_________________________________
.
17 grudnia 2006 r.
[niedziela – po szabasie]
v
Prezydent Lech Kaczyński podzielił się na ten dzień rolami ze swą żoną Marią Kaczyńską. Prezydent Lech Kaczyński udał się do Gdyni na obchody rocznicy wydarzeń grudnia 70 roku przy pomniku Ofiar Grudnia 1970, a jego małżonka Maria Kaczyńska udała się w tym czasie na Plac Grzybowski w Warszawie celem zapalenia tam wraz z Hanną Gronkiewicz Waltz  chanukowych świateł.

.
Z tego wydarzenia mamy krótką lecz treściwą informację na oficjalnej stronie prezydenta RP zatytułowaną:Uroczystość zapalania świateł chanukowych
źródło: http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok-2006/art,160,47,uroczystosc-zapalania-swiatel-chanukowych.html
a która to w całości za podanym wyżej źródłem jest niżej cytowana [pogrubienia i pokolorowanie teksu – Józef Bizoń].
Cytat – 17 grudnia na placu Grzybowskim odbyła się uroczystość zapalenia świateł chanukowych z okazji żydowskiego Święta Chanuki.
Prezydentowa Maria Kaczyńska zapalając światełko powiedziała:
Opowieści chanukowe mówią o zobowiązaniach wobec Boga i ludzi. Historie te uczą nas, że trzeba wierzyć w zwycięstwo. Nasze dwa narody mają za sobą trudną, wspólnie przeżytą historię i wyciągnęły z niej lekcję – nigdy nie należy się poddawać. Przykład Machabeuszy pokazuje nam, że tylko współpracując, możemy wygrać. Życzę Państwu radosnej Chanuki i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!
W uroczystościach uczestniczyli: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Ambasador Izraela Dawid Peleg oraz Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Święto Chanuka obchodzone jest na pamiątkę zwycięskich zmagań żydowskiego rodu Machabeuszy nad wywodzącymi się z Syrii Seleucydami w 165 roku p.n.e. Dla Żydów Chanuka jest symbolem wolności i wiary oraz życia w wolnym Państwie.” i dalej: „Zapraszamy do oglądania zdjęć z tego wydarzenia w naszej Galerii– koniec cytatu.
Link do galerii zdjęć z tego wydarzenia prowadzi do nikąd, ale galerię trzech zdjęć mamy pod adresem: http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-galerii/rok-2006/galeria,137.html
Zdjęcia z podanego źródła zamieszczone są też niżej
.
Zwróćmy baczną uwagę na użyte sformułowania i słowa klucze.
Bóg‚ – jak rozumiany? ‚Ludzie‚ – jak i w jakim kontekście ich rozumienia? ‚Nasze‚, ‚nasz‚ w odniesieniu do ‚naród‚ – Polacy słysząc ‚nasz naród’, ‚nasza Ojczyzna’, nasz kraj podświadomie myślą o Narodzie Polskim, o Polsce jako Ojczyźnie Polaków; natomiast dla Żydów te same określenia odnoszą się do ich narodu w związku z Polską [nasz naród, czyli naród żydowski; nasza Polska, czyli ojczyzna Żydów, podobnie nasz kraj, jestem synem tego narodu – bez wskazania którego narodu, itp. Dlatego też w przemówieniach osób władz państwowych używane są te ogólne określenia, sformułowania i nie znajdzie się sformułowania np. nasz naród polski.
Do tego dochodzi jeszcze łączenie chrześcijaństwa z judaizmem. Święta Chanuki ze Świętami Bożego Narodzenia symbolizowane poprzez zapalanie świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim i w tym czasie przynoszenia do tego pałacu betlejemskiego światełka pokoju.
Nowe rozumienie – nowa myśl przewodnia -„ZA NASZĄ I WASZĄ WOLNOŚĆ” ma być realizacją nowego przeformułowanego celu „RZECZYPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW” – tj. Żydów i Polaków lub jak kto woli Polaków i Żydów.
Do tego wszystkiego przykładem zwyciężania mają być Machabeusze.

Zauważenie tego jest bardzo istotnym, gdyż wedle tego od dawna toczą się w Polsce wszystkie najistotniejsze procesy. W ten nowy nurt wpisuje się abp Józef Michalik, a i wpisuje się Metropolita Warszawski abp Kazimierz Nycz, który w 2007 r. wziął udział w święcie Chanuki w Pałacu Prezydenckim. Nijak do tego nurtu nie pasował ks. abp Stanisław Wielgus – to też stało się, jak się stało.
.

.
.
_______________________
.
17 grudnia 2006 r. w Gdynia.

v
Przy Pomniku Ofiar Grudnia 1970 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński bierze udział w uroczystościach z okazji 36 rocznicy Wydarzeń Grudnia 1970 roku.
Wygłasza tam krótkie przemówienie niżej w całości cytowane.
W tym samym czasie jego żona Maria Kaczyńska – razem z Gronkiewicz Waltz – zapala w Warszawie światło chanukowe na Placu Grzybowskim [wygłasza tam przemówienie] w obecności m.in. Ambasadora Izraela Dawid Peleg, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Prezydenta Miasta Warszawa Hanna Gronkiewicz Waltz.
Treść przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Gdyni współbrzmi z treścią przemówienia jego żony Marii Kaczyńskiej wygłoszonego na Placu Grzybowskim w Warszawie. Znajdują się też w obu tych przemówieniach te same słowa ‚klucze’. Po powrocie Lecha Kaczyńskiego do Warszawy w dniu następnym 18 grudnia święto Chanuka zawita w Pałacu Prezydenta RP, a harcerze w tym dniu przyniosą do Pałacu Prezydenckiego panu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu betlejemskie światełko pokoju [tu światło i tu światło, ale mniejsze, bo światełko].  
.
Niżej tekst całości przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego wygłoszonego 17 grudnia 2006 r. w Gdyni pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku [pogrubienie i pokolorowanie tekstu – Józef Bizoń]
– źródło: http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok-2006/art,150,812,rocznica-wydarzen-grudnia-1970-roku.html
Cytat – Zabierając głos w trakcie uroczystości, Prezydent powiedział:
.
„Panie Marszałku, Ekscelencjo, Panie i Panowie Ministrowie, Szanowni Państwo,
Po raz drugi tutaj, w tym miejscu – miejscu symbolicznym, gdzie przed 36 laty doszło do masakry – przychodzi mi zabierać głos. Rok temu mówiłem tutaj jeszcze jako prezydent-elekt, przed zaprzysiężeniem. Powiedziałem wtedy Wam wszystkim, że będę tu także jako Prezydent i jestem, bo obowiązkiem Prezydenta Rzeczypospolitej jest być w tych miejscach, które przypominają naszą najnowszą historię, historię walki z systemem, który zniszczył życie dwóch pokoleń, który został narzucony Polsce siłą i który oparty był o zasadę ubezwłasnowolnienia – i konkretnego człowieka, i społeczeństwa jako całości. 

.
Wydarzenia roku 1970, jak mówił przed chwilą Jego Ekscelencja arcybiskup gdański, to istotnie koniec marzeń o tym, że tamten system może być zreformowany. Opozycja demokratyczna nie ukształtowała się zaraz po grudniu, ale zaczęła się kształtować kilka lat później, niewątpliwie także pod wpływem tego wielkiego doświadczenia – wielkiego i jednocześnie tragicznego. Kilkanaście minut temu wysłuchaliśmy apelu poległych. Padały nazwiska, zawody i wiek. Nie wiem, czy wszyscy zwróciliśmy na to uwagę – zginęli ludzie prawie wyłącznie bardzo młodzi, często prawie dzieci. Zginęli uczniowie, zginęli studenci, ale przede wszystkim zginęli robotnicy, ich było najwięcej. Zginęli w walce z tamtym, obcym naszemu narodowi, obcym naszym podstawowym wartościom, systemem. Można powiedzieć – polegli w walce, ale w walce, która w końcu zakończyła się sukcesem, zwycięstwem, choć było to wiele, wiele lat później. Ich śmierć nie poszła na marne.
.
Mamy, jak mówił przed chwilą Pan Przewodniczący, wolną Polskę. Czy ta wolna Polska, którą zwiemy III Rzeczypospolitą, ma wady? Tak, ma wady i trzeba próbować je naprawiać. Będziemy to robić i w ciężkim trudzie, idąc niejednokrotnie krętą drogą czy wręcz ścieżką, staramy się to czynić. Wiele rzeczy, przez lata niemożliwych, choć oczywistych, zostało już uczynionych i będziemy dalej czynić to, co dotąddlatego, że wprawdzie wolność i niepodległość jest olbrzymią wartością, ale wolność i niepodległość jest również zadaniem, zadaniem do zagospodarowania i trzeba to próbować uczynić tak dobrze, jak potrafimy. Czy da to kiedyś efekt idealny? Nie, nigdy nie da, bo świat, w którym żyjemy, idealny nie jest. My, w znaczącej większości przecież chrześcijanie, katolicy, o tym wiemy. Nie dążymy więc do ideału, dążymy jednak do tego, żeby świat ulepszać, a to jest możliwe. To jest możliwe i historia ostatnich dziesięcioleci, w tym także ofiara tych, których nazwiska zostały przed chwilą wymienione, dowodzi, że ta możliwość to prawda, że tak jest istotnie. Będziemy więc dalej iść drogą, która może doprowadzić do tego, że za dwa czy trzy lata Pan Przewodniczący nie będzie już mówił o niespełnionych postulatach, o niewyrównanych rachunkach krzywd.” – koniec cytatu.
Galeria zdjęć [4 zdjęcia] z tej uroczystości jest pod adresem:
http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-galerii/rok-2006/page,3.html
Niżej 2 zdjęcia z tej galerii zdjęć. v

.
____________________________________
.
18 grudnia 2006 r. [poniedziałek], Warszawa.
.
Po raz pierwszy w całej historii polskich Żydów do Pałacu Prezydenckiego Rzeczypospolitej Polskiej zawitało święto Chanuka a wraz z nim menora – symbol religijny i jednocześnie symbol państwowy Żydów [obok Gwiazdy Dawida].
Rozpoczęto w ten sposób proces budowy RZECZYPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW – tzn. Żydów i Polaków – zwaną IV RZECZYPOSPOLITĄ.
.
Niżej przytacza się w całości treść informacji w związku z Chanuką w Pałacu Prezydenckim w dniu 18 grudnia 2006 r. w ślad za źródłem
[pogrubienia i pokolorowanie tekstu – Józef Bizoń]:
http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok-2006/art,150,802,chanuka-w-palacu-prezydenckim.html
Cytat – „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński przyjął w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli Europejskiego Kongresu Żydów. Delegacja, na czele z Prezydentem Kongresu Pierre’m Besnainou, omówiła z Prezydentem RP bieżącą sytuację międzynarodową, a zwłaszcza niepokojący wzrost roli Iranu na Bliskim Wschodzie. Prezydent Kaczyński, odnosząc się do sytuacji w tym regionie stwierdził, że Polska jest zainteresowana pokojem w tym regionie. Członkowie delegacji wyrazili uznanie dla polityki Prezydenta w tym kierunku i podkreślili pozytywną rolę Polski w ogólnoeuropejskim dyskursie na temat Izraela i stosunków z narodem żydowskim.
.
W drugiej części spotkania, po raz pierwszy w historii polskich Żydów w Pałacu Prezydenckim odbyła się ceremonia zapalenia świeczek chanukowych w obecności Prezydenta RP.
.
Na spotkaniu obecni byli również:
Podsekretarz Stanu w KPRP Ewa Junczyk-Ziomecka, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Przewodniczący Chabad Lubavitch w Polsce Rabin Shalom DovBer Stambler, Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlčik, ambasador Izraela David Peleg, artystka Monika Krajewska, Prezes Towarzystwa Kultury Żydowskiej „Beit” Marek Jeżowski, przewodniczący Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman, a także delegacja Kongresu Żydów Europejskich.
.
Prezydent, przemawiając do zgromadzonych gości, wyraził nadzieję, że zgromadzenie kilku organizacji żydowskich w jednym miejscu świadczy o bogactwie życia społeczności żydowskiej w Polsce.
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich wręczył Prezydentowi prezent w postaci modlitwy wybitnego przedwojennego intelektualisty, rabina profesora Mojżesza Shorra
– polskiego patrioty, który przed wojną w Wielkiej Synagodze w Warszawie odmawiał modlitwę w intencji Prezydenta RP i Polski:
„Panie Wszechświata, który mocy i potęgi Użyczasz Narodom, Pobłogosław Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej, Ochroń ją przed wszelką niedolą, Spraw, aby była wielka i potężna, a wspaniały rozkwit stał się udziałem jej i wszystkich jej obywateli. Ześlij, o Boże, Błogosławieństwo Swoje na Prezydenta Państwa, na ciała ustawodawcze i wszystkich sterników Państwa, Amen.”
Przy udziale Prezydenta dokonano ceremonii zapalenia świeczek chanukowych, po której Żydzi odśpiewali błogosławieństwo.
” – koniec cytatu.
Galerie zdjęć do tego wydarzenia:
pod datą wydania 18.12.2006 r. [4 zdjęcia]
http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-galerii/rok-2006/galeria,132.html  .
pod datą wydania 19.12.2006 [6 zdjęćrozszerzenie galerii z daty 18.12.2006 r.] >
http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-galerii/rok-2006/galeria,128.html   >
Niżej prezentowane są zdjęcia występujące równocześnie pod oboma podanymi wyżej adresami.
.

Przypomnijmy jeszcze, że w tym samym dniu 18.12.2006 r. Prezydenty Lech Kaczyński wraz z małżonką przyjął w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli Związku Harcerstwa Polskiego z betlejemskim światełkiem pokoju. Nie jest jedynie jasnym to, czy odbyło się to przed, po, czy w czasie przerwy obchodzenia Chanuki w innym pomieszczeniu tego pałacu. Dodatkowo w tym dniu [18.12.2006] ukazał się w świątecznym wydaniu tygodnika „WPROST” wywiad z parą prezydencką „Ta wigilia będzie wyjątkowa” – o czym również pozostał ślad na stronie http://www.prezydent.plv

.
.
_____________________
.
18 grudnia 2006 r. [poniedziałek], Warszawa, Pałac Prezydencki.
.
Pod tą datą na stronie:
http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok-2006/art,150,805,przekazanie-prezydentowi-rp-betlejemskiego-swiatla-pokoju.html
mamy informację zatytułowaną „Przekazanie Prezydentowi RP Betlejemskiego Światła Pokoju”, którą  niżej cytuje się w całości [pogrubienie i pokolorowanie tekstu – Józef Bizoń].
Cytat – W poniedziałek 18 grudnia 2006 r. harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przekazali Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu Betlejemskie Światło Pokoju. Tradycja przekazywania światełka sięga 1986 roku, kiedy to w Linz, w Austrii, akcja została zorganizowana po raz pierwszy. Ogień roznoszony przez harcerzy po szpitalach, kościołach, urzędach i organizacjach jest symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
.
W uroczystości wzięła również udział Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kaczyńska oraz ministrowie: Szef Kancelarii Prezydenta RP Aleksander Szczygło i Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Robert Draba.
.
Zabierając głos w trakcie uroczystości Prezydent RP powiedział:
„Kochani moi, bardzo się cieszę, że mogę się tutaj z Wami spotkać. Tradycja Betlejemskiego Światła Pokoju, która ma około dwudziestu lat i przyszła do Polski już kilka lat temu utrzymuje się. To tradycja, która jest związana ze Świętami Bożego Narodzenia, ale jest związana również z wartościami ekumenicznymi, a także uniwersalnymi wartościami pokoju, wzajemnego przywiązania czy dobroci. Dlatego jeszcze jako Prezydent Warszawy spotykałem się z harcerzami, którzy przynosili to światełko i spotykać się będę dalej, teraz już jako Prezydent Polski. Dla Was wszystkich, dziewczęta i chłopcy, ale także panie i panowie, najlepsze życzenia od mojej małżonki i ode mnie. Życzymy Wam nie tylko ciepłych i wesołych Świąt, ale także powodzenia w życiu zawodowym, w nauce, a także w życiu osobistym i rodzinnym, bo jest ono ważne dla każdego, niezależnie od tego, jaką funkcję w życiu pełni.” – koniec cytatu.
Oczywiste staje się, że Lech Kaczyński mówiąc tutaj o wartościach ekumenicznych, uniwersalnych, o wzajemnym przywiązaniu, mówił to w kontekście żydowskiego święta Chanuka, które sprowadził właśnie w tym dniu do Pałacu Prezydenckiego zapalając świecę chanukową w obecności wysokich przedstawicieli społeczności żydowskiej. Mówił to w kontekście budowy tzw. IV RP, czyli Rzeczypospolitej Obojga Narodów tj. Żydów i Polaków – tylko skąd ci biedni harcerze mieli wiedzieć  co miał na myśli prezydent Lech Kaczyński, gdy wypowiadał te słowa?
Torowania tej drogi – łączenia Bożego Narodzenia ze Świętem Chanuka oraz budowy Rzeczypospolitej Obojga Narodów tj. Żydów i Polaków – w katolickim polskim społeczeństwie podjął się Episkopat Polski, a i O. Tadeusz Rydzyk ze swymi mediami.
.
Galeria zdjęć [5 zdjęć]
z tego wydarzenia – z jej  opisem „Tradycja Betlejemskiego Światła Pokoju związana jest z uniwersalnymi wartościami pokoju”  – jest pod adresem:
http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-galerii/rok-2006/galeria,133.html

Niżej 3 zdjęcia z własnym opisem z tej galerii zdjęć.v

.
.
.>
Do tego wszystkiego dołóżmy wywiad z Parą Prezydencką zamieszczony 18 grudnia 2006 r. w świątecznym wydaniu tygodnika „WPROST” zatytułowany „Ta Wigilia będzie wyjątkowa” , którego ślad istnienia mamy pod adresem http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok-2006/art,150,810,ta-wigilia-bedzie-wyjatkowa.html .
Podany tam link do tego wywiadu wiedzie do nikąd. Może jednak ktoś z czytelników ma zachowany ten wywiad i go nam podeśle.
Zaraz w następnym dniu po Chanuce w Pałacu Prezydenckim 19 grudnia rozgorzała medialna wrzawa w związku z mianowaniem ks. abp. Stanisława Wielgusa na Metropolitę Warszawskiego. Święto Chanuka w Pałacu Prezydenckim w opinii publicznej nie istniała.
.
(Koniec przytoczenia fragmentu z https://jozefbizon.wordpress.com/kor-batory-inni/)
______________________________________________________________________
.
Zaś na zakończenie elektoratowi „za” i „przeciw” „dobrej zmiany”, a i tym co ich wspierają,  i ku ich otrzeźwieniu dedykuję bardzo aktualny wierz Marii Konopnickiej
Wolny najmita”
Wąską ścieżyną, co wije się wstęgą
Między pólkami jęczmienia i żyta,
Szedł blady, nędzną odziany siermięgą,
Wolny najmita.
I nigdy wyraz nie był dalszym treści,
Jak w zestawieniu takim urągliwym!
Nigdy nie było tak głuchej boleści
W jestestwie żywym!
Rok ten był ciężki: ulewa smagała
Srebrnym swym biczem wiosenne zasiewy
I ziemia we łzach zaledwie wydala
Słomę a plewy.
Z chaty, za którą zaległy podatki,
Wygnany nędzarz nie żegnał nikogo…
Tylko garść ziemi zawiązał do szmatki
I poszedł drogą.
W powietrzu ciche zawisły błękity,
Echo fujarki spod lasu wschód wita…
Stanął i otarł łzę połą swej świty,
Wolny najmita.
Wolny, bo z więzów, jakimi go przykuł
Rodzinny zagon, gdzie pot ronił krwawy,
Już go rozwiązał bezduszny artykuł
Twardej ustawy…
Wolny, bo nie miał dać już dzisiaj komu
Świeżego siana pokosu u żłoba;
Wolny, bo rzucić mógł dach swego domu,
Gdy się podoba…
Wolny, bo nic mu nie cięży na świecie –
Kosa ta chyba, co zwisła z ramienia,
I nędzny łachman sukmany na grzbiecie
I ból istnienia…
Wolny, bo jego ostatni sierota,
Co z głodu opuchł na wiosnę, nie żyje…
Pies nawet stary pozostał u płota
I z cicha wyje…
Wolny! – Wszak może iść albo spoczywać,
Albo kląć z zgrzytem tłumionej rozpaczy,
Może oszaleć i płakać, i śpiewać –
Bóg mu przebaczy…
Może zastygnąć, jak szrony, od chłodu,
Bić głową w ziemię, jak czynią szaleni…
Od wschodu słońca do słońca zachodu
Nic się nie zmieni.
Ubogi zagon u nędznej twej chatki
I mokrą łączkę, i mszary, i wrzosy
Obsadzi urząd… podatki! podatki!
Ty idź do kosy!
Idź! idź! Opłatę do kasy wnieść trzeba,
Choć jedno ziarno wydadzą trzy kłosy
I choć nie zaznasz przez rok cały chleba…
Idź, idź do kosy!
Czegóż on stoi? Wszak wolny, jak płacy?
Chce – niechaj żyje, a chce – niech umiera!
Czy się utopi, czy chwyci się pracy,
Nikt się nie spiera…
I choćby garścią rwał włosy na głowie,
Nikt się, co robi, jak żyje, nie spyta…
Choćby padł trupem, nikt słówka nie powie…
– Wolny najmita!
Maria Konopnicka
————————
Boguchwała A.D. 17 grudnia 2016 r. – Józef Bizoń
Opublikowano na:
https://jozefbizon.wordpress.com/2016/12/17/16-18-grudnia-2016-r-10-rocznica-operacji-chanuka-w-palacu-prezydenta-rp/ 

Informacje o Józef Bizoń

jb.boguchwala@gmail.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii George Soros - PiS i inni kamraci, Józef Bizoń, Wojna z Polakami. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.